Hogyan válasszunk kerékpáros világítást? Nem minden a fényerő!

Sajnos a sötétség sokáig kitart még, és bizony a láthatóság hiányából adódó balesetek száma sem csökkent az idei télen. Persze a látni, és látszani között nagy szakadék húzódik, de mindkettő egyaránt fontos. A kerékpár lámpák között pedig eligazodni nem könnyű, ebben próbálunk most segítséget nyújtani nektek.

Az első kiválasztási szempont a felhasználási terület. Ha csak városban tekersz, ahol van közvilágítás, akkor a láthatóság a legfontosabb, és felesleges nagy teljesítményű lámpába tizenezreket beruházni. Sőt, mindenkit óva intenénk a városi környezetben maximális fényerőn üzemeltetett „fényágyúktól”, mivel azok elvakíthatják a szemből érkezőket, ezzel pedig potenciális veszélyhelyzetet idézhetnek elő. 

Éppen ezért főleg a villogó lámpák között érdemes válogatni, hiszen a láthatóságot biztosítani fogják, kis méretűek, nem fogyasztanak sokat, és kedvező az áruk. A legfelső kategóriát is megkapod 15000 forint környékén, de városi használatra akár szettben is megállnak 6000 környékén. Többségük könnyen le és felszerelhető, így nem kell kint hagyni a bringán. 

A következő szint, amikor főként városban használod, de külvárosi körülmények között, ahol közvilágítás nélküli részek is vannak. Mindenképpen olyan lámpára lesz szükséged amivel látni is lehet (50 lumen vagy 15 lux felett). Szerencsére még itt sem lesz szükség lumenek ezreire (erről később), ami kedvezően befolyásolja az árat, ellenben kell annyi fény amivel biztonságosan lehet közlekedni teljes sötétségben is. Nagyságrendileg 7000 forinttól találhatsz ilyeneket, de mindenképpen kérd kollégáink segítségét, mert ebben a kategóriában elég nagy a szórás a fényerő tekintetében. Ezek a bringás lámpák már kivétel nélkül saját akkumulátorról üzemelnek, ami nélkülözhetetlen a megfelelő fénymennyiség előállításához. 

Végül azok a lámpák következnek, amivel nekivághatsz akár az erdei ösvényeknek is, és aszfalton is olyan fénycsóvát vetítenek az útra, ami nagy tempónál is elegendő. Ehhez minimálisan 40-50 lux, vagy 400 lumen szükséges, így természetesen nem az alsó ársávból fognak kikerülni az ideális jelöltek. A Cateye és a BBB kínálatában is számtalan megfelelő modell található, 20-100.000 forintig. Országúti kerékpározáshoz inkább messzebbre világítson, terítésben pedig akár 6 méter is elég lehet, hegyikerékpározáshoz viszont inkább a nagyon homogén fény, és a széles megvilágítás a lényeges, mivel lassabb sebességgel közlekedsz, de tereptárgyakból jóval több van.

Ezek után ejtsünk még néhány szót a fényerőről. Sajnos a gyártók nem törekszenek arra, hogy átlátható, összehasonlítható legyen a dobozukra ráírt adat. A leginkább releváns mértékegység a lux lenne, ami egy adott terület megvilágításának a nagysága. Csakhogy az egyik gyártó 5 méteres távolságból méri, a másik 15-ről, és a megvilágítás ereje a távolság négyzetével fordított arányban áll. Arról nem beszélve, hogy nagyon sokan lumenben adják meg a lámpájuk „fényességét” ami nem számolható át luxra. Érdemes megnézni a nagyobb kerékpáros magazinok lámpa tesztjeit, ahol objektívebb képet kaphatsz , de még inkább eljönni hozzánk és a saját szemeddel meggyőződni a fényükről.

Nagyon lényeges pont a szóráskép, hiszen a szemünk érzékenyen reagál az erősen eltérő megvilágításokra. Mit értünk ezalatt? Ha egy lámpa az út közepére nagy fényerejű csóvát világít, de ezen kívül nem terít szépen, akkor a pupillánk összeszűkül, és a külvilágból alig fogunk valamit érzékelni. Kicsit olyan lesz, mintha csőlátásunk lenne. Ezért lehetséges az, hogy egy kisebb fényerejű, de a fényét szépen, homogén módon terítő lámpával jobban látsz, és biztonságosabban közlekedsz mint egy nagyon fényes, de szűk területet megvilágítóval.

Nagyon sokan rendelnek Távol-Keletről lámpákat mert olcsók és a fényükre is döbbenetes értékeket írnak. Ezek a lámpák a legtöbbször valóban olcsónak tűnnek, de a kérdés az, hogy neked milyen kritériumaid vannak. A kici kínaiak nem ijednek meg attól sem, hogy akár több tízezer lumenes fényerőt írjanak az adatlapra, aminek persze a fele sem igaz. Na jó, úgy általában a harmada talán. Emellett főleg a nagy fényerejűek rendesen vakítanak, ami akár balesetveszélyes is lehet. Az akkumulátorok természetesen olcsóbb, egyszerűbb, sokszor nem is lítium-ion hanem nikkel-metalhidrid kivitelűek, az élettartamuk pedig a szerencsén múlik. Nem azt mondjuk, hogy mindegyik rossz, de nagy rutin kell a megfelelő minőségűek kiválogatására.

Persze az eddigiek, lehet még mindig kevésbé konkrétan hangzanak, ezért megpróbálunk ajánlani néhány modellt nektek! Láthatóságra, városi használatra kiváló választás lehet az alsó, látszani kategóriából a Kellys Twin lámpaszett mindössze 1390-ért párban! A Cateye HL-EL135-ös modellel pedig már némileg látni is lehet, de még mindig a megfizethető kategóriába tartozik.

A „külvárosi” lámpák közé lehet sorolni a Cube Pro 18-at ,  mivel a nagy teljesítményű Philips LED 18 lux fényerőt tud leadni, amivel azért már sötétben is el lehet boldogulni, persze nem nagy tempóval. A felső házból pedig ajánlott vétel a BBB Strike 300-as, fém hűtőbordával, komoly akkuval és 300 lumenes fényerővel. Persze, ha el akarod halványítani a Hold fényét éjszaka, akkor a Cateye Volt 1200-as a te „embered”!